Jesteśmy do Państwa dyspozycji

Joanna

szkolenia tradycyjne (otwarte oraz zamknięte grupowe): wyjazdowe, stacjonarne, PRRP, zapytania ofertowe
510-705-905
biuro przeszkolimy.pl

Natalia

szkolenia online (otwarte oraz zamknięte grupowe), sprawy ogólne, oferta bieżąca
510-333-011
biuro przeszkolimy.pl
zobacz więcej

Polecane szkolenia

Ogólnopolskie Forum Publicznych Służb Zatrudnienia / 2024

Kołobrzeg, 17-21 czerwca 2024r. (Hotel Ikar Plaza)

sprawdź szczegóły

zobacz więcej

Szkolenia w obiektywie

Kraków

Bufet śniadaniowy

zobacz więcej
Termy Chochołowskie

Czas wolny uczestników

zobacz więcej
Szaflary

Sala szkoleniowa

zobacz więcej
Hotel Atrium w Krakowie

Pokój uczestników

zobacz więcej
Hotel w Gdańsku

Pokój uczestników

zobacz więcej
Nosalowy Dwór Resort & SPA Zakopane

Hotel

zobacz więcej
Wisła

Sala szkoleniowa

zobacz więcej
Kraków

Sala szkoleniowa

zobacz więcej
Kopalnia Guido w Zabrzu

Szkolenie 320 metrów pod ziemią

zobacz więcej
Warszawa

Przerwa kawowa

zobacz więcej

Szkolenie zamknięte

Zarządzanie i gospodarowanie środkami finansowymi Funduszu Pracy będącymi w dyspozycji powiatu z uwzględnieniem wszystkich realizowanych zadań oraz ewidencji księgowej dochodów z tytułu zatrudnienia cudzoziemców.

Program szkolenia

1. Źródła prawa w zakresie zarządzania środkami publicznymi w urzędach pracy w szczególności:

  • ustawa o finansach publicznych
  • ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
  • rozporządzenia w/w zakresie
  • zarządzenia i regulaminy wewnętrzne

 

2. Omówienie Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, które należy stosować od 1 stycznia 2018 roku.

 

3. Odpowiedzialność kadry zarządzającej za gospodarkę środkami publicznymi w jednostce.

 

4. Odpowiedzialność na stanowiskach pracy dotyczących zagadnień merytorycznych – planowanie, zaciąganie zobowiązań, zaangażowanie środków w oparciu o katalog wydatków w oparciu w art. 108 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, realizowanie dochodów z tytułu zatrudnienia cudzoziemców.

 

5. Odpowiedzialność formalna, rachunkowa – planowanie, ewidencjonowanie, regulowanie zobowiązań.

 

6. Ścieżka przepływu środków finansowych Funduszu Pracy otrzymywanych decyzją finansową z MR,PiPS.

 

7. Wypracowanie zarządzenia Kierownika jednostki wprowadzającego procedury dochodzenia należności, dochodów własnych Powiatu/Miasta oraz dochodów z zakresu administracji rządowej (zatrudnianie cudzoziemców) ze szczególnym zwróceniem uwagi na osoby odpowiedzialne za realizację zadania oraz wykaz niezbędnej dokumentacji w tym zakresie.

 

8. Metody rozliczania środków wydatkowanych na realizację zadań aktywizujących, ze szczególnym zwróceniem uwagi na realizowane projekty pozakonkursowe POWER, RPO, PdM, KFS oraz pozostałych zadań fakultatywnych ze szczególnym zwróceniem uwagi na gospodarkę majątkiem trwałym w jednostce po ostatniej nowelizacji przepisów od 2018 roku.

 

9. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu gospodarowania niektórymi składnikami majątku Skarbu Państwa z uwzględnieniem Krajowego Standardu Rachunkowości nr 11 dotyczącego środków trwałych – nowe zasady gospodarki środkami trwałymi od 1 stycznia 2018 roku

 

10. Katalog wydatków ponoszonych na realizację aktywizację zawodową oraz pozostałe zadania fakultatywne Funduszu Pracy.

 

11. Dokumentowanie i analizowanie operacji gospodarczych w zakresie aktywizacji zawodowej ze szczególnym zwróceniem uwagi na realizowane projekty pozakonkursowe POWER, RPO, PdM, KFS oraz pozostałych wydatków fakultatywnych Funduszu Pracy w oparciu o art. 108 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

 

12. Monitoring i kontrola wydatkowania środków na aktywizację i pozostałe zadania fakultatywne finansowane z Funduszu Pracy w szczególności:

  • kontrola merytoryczna - celowość, efektywność, zgodność z prawem
  • kontrola formalna
  • kontrola rachunkowa

 

13. Kontrola wydatkowania środków Funduszu Pracy przyznanych na aktywizację zawodową oraz pozostałe wydatki fakultatywne w szczególności przez:

  • Najwyższą Izbę Kontroli
  • Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
  • Wojewodę
  • Marszałka
  • Starostę

 

14. Interpretacje, wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w zakresie wydatkowania środków Funduszu Pracy przyznanych na aktywizację zawodową oraz pozostałe wydatki fakultatywne będące w dyspozycji powiatu.

Cele szkolenia

  1. Poszerzenie wiedzy z zakresu zarządzania, gospodarowania środkami publicznymi - Funduszu Pracy poprzez odpowiednie planowanie, rozdysponowywanie, ewidencjonowanie i rozliczanie przyznanych środków finansowych; 
  2. Zapoznanie uczestników z propozycjami upraszczających zapisów w polityce rachunkowości a także w obiegu i kontroli dokumentów finansowo-księgowych w jednostce po ostatnich nowelizacjach szeregu przepisów od 2018 roku;
  3. Zapoznanie uczestników z najnowszymi objaśnieniami MF, RIO dotyczących klasyfikacji budżetowej po ostatnich zmianach;
  4. Pogłębienie wiedzy pracowników działów finansowo-księgowych w zakresie ewidencji finansowo-księgowej zdarzeń gospodarczych Funduszu Pracy;
  5. Wypracowanie wzoru zarządzenia dotyczącego ściągalności dochodów własnych powiatu/miasta oraz dochodów z zakresu administracji rządowej ze szczególnym zwróceniem uwagi na podział dochodów z tytułu zatrudnienia cudzoziemców.

Adresaci szkolenia

Główni księgowi oraz pracownicy służb finansowo–księgowych w Urzędach Prac y.

W przypadku chęci zorganizowania szkolenia zamkniętego z powyższego tematu lub innego, zapraszamy do kontaktu.

Z przyjemnością poznamy Państwa potrzeby i przedstawimy indywidualną ofertę szkoleniową.